Historia Parafii

Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Radomiu – rzymskokatolicka parafia, jedyna na radomskich Borkach, należąca do dekanatu Radom-Południe, diecezji radomskiej.

Została wydzielona z terenu parafii św. Jana Chrzciciela. 1 stycznia 1939 parafię erygował bp. Jan Kanty Lorek. Jej pierwszym proboszczem był ks. Andrzej Łukasik, budowniczy kościoła.
Kościół wybudowano w latach 1938-1965 dzięki staraniu ks. Andrzeja Łukasika. Konsekracji świątyni dokonał 4 października 1964 Sługa Boży bp Piotr Gołębiowski. Wzniesiony został w stylu neoromańskim, w planie prostokąta, zbudowany z kamienia i czerwonej cegły.

Proboszczowie:
  •     1938 - 1980 - ks. kan. Andrzej Łukasik
  •     1980 - 1991 - ks. prał. Lucjan Wojciechowski
  •     1991 - 1998 - ks. kan. Jan Gogacz
  •     1998 - 2011 - ks. inf. Jerzy Banaśkiewicz
  •     2011 - nadal - ks. kan. Zbigniew Gaczyński

Andrzej Łukasik (ur. listopad 1898 roku, zm. 14 lipca 1980 roku w Radomiu) - polski ksiądz, kanonik, budowniczy kościoła i pierwszy proboszcz parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Radomiu.

Przez ponad 40 lat jego życie i działalność duszpasterska wiązały się z parafią (św. Teresy) na radomskim Borkach. Zamieszkał tu jako wikariusz parafii św. Jana Chrzciciela. Przybył do tej wspólnoty w 1936 roku i wówczas nie miała żadnego zaplecza. Osiadł na placu budowy kościoła, która miała dopiero się rozpocząć. W czasie budowy szereg trudności początkowo stwarzała okupacja niemiecka, a następnie okres komunizmu w Polsce. Był tajnie nadzorowany i czynnie prześladowany.

Źródło: wikipedia